2024.05.06.

IPv6

Amióta az internet elkezdett tömegessé válni a ’90-es évek közepétől, az IPv4 protokoll biztosította azokat az IP címeket, amelyek lehetővé tették az eszközök egymás közti kommunikációját a globális hálózaton. Azonban a robbanásszerű növekedés és a csatlakozó eszközök számának megsokszorozódása előbb-utóbb az IPv4 címkészlet kimerüléséhez vezet. Erre a kihívásra nyújt megoldást az IPv6, az internetprotokoll következő generációs verziója.

Mi is az az IPv6?

Az IPv6 (Internet Protocol version 6) egy újonnan kifejlesztett protokoll, amely az IPv4 leváltására és továbbfejlesztésére hivatott. Fő célja egy jóval nagyobb, gyakorlatilag kimeríthetetlen címtartomány biztosítása, amely elegendő a jövőbeli növekedés lefedésére.

Míg az IPv4 32 bites címekkel dolgozik, addig az IPv6 128 bites cím-formátumot alkalmaz. Ez azt jelenti, hogy míg az IPv4 körülbelül 4,3 milliárd különböző címet tud kiosztani, addig az IPv6 csaknem határtalannak tekinthető, 340 undecillion (340 trillió trillió trillió) egyedi címet képes biztosítani. Ez elegendő ahhoz, hogy minden egyes szemcse a Földön többmilliárd IP címet kapjon.

IPv6 funkciók és előnyök

Az IPv6 persze nemcsak az újfajta címzési rendszert hozza el, hanem egyéb funkcionális előnyökkel is kecsegtet az IPv4-gyel szemben:

Egyszerűbb fejléckialakítás – Az IPv6 pakettjei egyszerűbb és rendezettebb csomagfejlécstruktúrát alkalmaznak.

Beépített IP sec támogatás – Az IPv6 már alapértelmezetten támogatja az IP biztonsági protokollokat.

Nincs szükség NAT használatára – Az IPv6 rengeteg címével nem merül fel a hálózati cím fordítás szükségessége.

Mobilitás és hordozhatóság – Az IPv6 jobban alkalmazkodik a mobileszközök által támasztott dinamikus IP-cím kiosztási igényekhez.

Javított QoS (Quality of Service) kezelés – Az IPv6 sokkal hatékonyabban tudja kezelni a különböző adatfolyamok priorizálását és engedélyezését.

Autokonfigurációs mechanizmusok – Az IPv6 képes önmagától is konfigurálni a megfelelő kapcsolódási paramétereket.

Jobb visszafelé kompatibilitás – Hidat képez az IPv4 és az IPv6 migrációja során.

Az IPv6 tehát rendkívül megnövelt címtartományával, jobb biztonságával és mobilitási támogatásával egy lényeges előrelépést jelent majd az internet fejlesztésében.

IPv4 és IPv6 együttélése

Az átmenet azonban, mint minden alapvető hálózati változásnál, itt sem lesz zökkenőmentes. Az IPv4 rendszere még hosszú évekig, akár évtizedekig velünk marad, együtt élve az IPv6-tal. Az internetszolgáltatóknak, vállalati hálózatoknak és végfelhasználóknak is lépésről lépésre kell majd végrehajtaniuk a fokozatos migrációt.

Többféle átmeneti és átjárási megoldás létezik a két protokoll közti átjárhatóság biztosítására. Ilyenek például a dual stack eszközök, amelyek párhuzamosan kezelik mindkét protokollt, vagy a különböző IPv6-IPv4 közötti cím- és protokollfejléc-leképezési technikák. A NAT folytatódó használata is szükséges lesz egy ideig.

IPv6 migrációs tervezés fontossága

Az internet infrastruktúrájának nagy része még messze nem készült fel teljesen az IPv6 fogadására. Nemcsak a hálózati eszközöket kell frissíteni, de a kiszolgáló rendszereket, operációs rendszereket, alkalmazásokat is alkalmassá kell tenni rá.

A sikeres átállás megköveteli az internetszolgáltatók, vállalatok és kormányzati szervezetek részéről az alapos IPv6 migrációs tervezést, lépésenkénti bevezetést és megfelelő erőforrás allokációt. A feladat nagyságrendje miatt kritikus jelentőségű lépésről van szó az internet fejlődése szempontjából.

Ütemtervek sokasága készült a sikeresebb átmenethez, de a feladatot bonyolítja a privát IPv4 címek tömeges alkalmazása cégeknél, egyetemeken. Ez megnehezíti a detektálást és pontosan megállapítani az IPv6-ra váltás költségeit, idejét.

IPv6 implementálása felkészületlenül áll

Sajnos a gyakorlatban az IPv6 migrációjának előrehaladása meglehetősen lassú tempójú a kezdeti, 2008-as bevezetése óta eltelt évtizedben. A Google statisztikái szerint míg 2012-ben csupán 1% alatt volt az IPv6-kompatibilis forgalom webszervereiknél, ez 2021-re is csupán 35%-ra emelkedett. Vagyis az internet gerincében még mindig masszívan jelen van az IPv4 használata.

A késlekedés egyik fő oka, hogy hiába támogatják a modern eszközök (okostelefonok, számítógépek) és operációs rendszerek az IPv6 protokollt, a szolgáltatóknak és vállalatoknak továbbra is szükségük van IPv4 hozzáférésre a meglévő infrastruktúra működésének fenntartásához.

A sikeres IPv6 átálláshoz azonban nemcsak az internetszolgáltatóknak, hanem a végfelhasználóknak is fel kell készülniük. Az IPv6 támogatása nem opcionális, mind az otthoni, mind az üzleti hálózatokat alkalmazkodniuk kell a jövőbeli követelményekhez.

Otthoni hálózatok IPv6 migrációja

Az otthoni routerek és hálózati eszközök többségének támogatnia kell az IPv6-ot. A vezetéknélküli routerek tipikusan már évek óta rendelkeznek IPv6 támogatással, de gyakran még nincs aktiválva ez az opció az alapértelmezett beállításokban.

Az internetszolgáltatók fokozatosan kezdik majd bevezetni az IPv6 előfizetői szolgáltatásokat. Ezzel egy időben az otthoni felhasználóknál is engedélyezni kell a routeren és a kapcsolódó eszközökön (PC, laptop, okostelefon, IoT eszközök, játékkonzolok stb.) az IPv6 használatát.

A legtöbb operációs rendszer közül az újabbak alapértelmezetten kezelik az IPv6-ot. Egyes régebbi szoftverek vagy alkalmazások azonban lehet, hogy incompatibilisak lesznek és külön frissítésre szorulnak majd.

Vállalati IPv6 adaptáció

A vállalatoknál és nagyobb vállalkozásoknál az IPv6 migrációja összetettebb feladat. Az ITcsapatoknak teljes körű felmérést kell végezniük és ütemtervet készíteniük az átállási folyamathoz.

Az IPv6 képességeket lépésről lépésre kell bevezetni: routerek, tűzfalak, szerverek, operációs rendszerek, alkalmazáskiszolgálók és végberendezések. A működési folytonosság érdekében sokáig párhuzamosan kell majd üzemeltetni mindkét protokollverziót.

Különös figyelmet igényel a belső hálózatok, címzési rendszerek, biztonsági rendszerek és internet-hozzáférést igénylő alkalmazások áttervezése. Az IPv6 szabványai eltérőek az IPv4-étől, amely kompatibilitási kérdéseket is felvet majd.

Felhasználói tudatosság növelése

Bármely vállalat vagy felhasználó esetében fontos az IPv6 bevezetése körüli tudatosság növelése és folyamatos kommunikáció. Az informatikai részleg mellett érteniük kell az érintetteknek is, hogy miért van szükség a változtatásokra.

Képzések, oktatások kellenek az IPv6 alapjairól és arról, hogy ez miként fogja érinteni a mindennapi munkafolyamatokat. A végfelhasználókat is tájékoztatni kell arról, hogy mire kell figyelniük új eszközök bekonfigurálásánál.

Az IPv6 fokozatos bevezetése az elkövetkezendő években egyre sürgetőbbé válik majd az internetszolgáltatók, vállalatok és otthoni felhasználók körében egyaránt a kapcsolódási szolgáltatások zökkenőmentes működése érdekében. Amit látunk, az csupán a kezdeti lépések voltak egy hosszú átállási folyamatban, amelynek végére az egész internetet és minden kapcsolódó eszközt el kell látni IPv6 képességekkel ahhoz, hogy az online hálózatok továbbra is megfelelő skálázhatósággal és biztonságossággal üzemeljenek.